Yoshi bo'yicha 70-Kongressdagi AQSh senatorlari ro'yxati - List of United States senators in the 70th Congress by seniority
Bu a'zolarining to'liq ro'yxati Amerika Qo'shma Shtatlari Senati davomida Amerika Qo'shma Shtatlarining 70-kongressi 1927 yil 4 martdan 1929 yil 3 martgacha ish stajlari bo'yicha sanab o'tilgan.
Xizmat qilish tartibi senatorning birinchi muddatining boshlanishiga asoslanadi. Buning orqasida sobiq senatorlik xizmati (faqat senatorga yangi kelgan sinfida katta lavozim berish), xizmat vitse prezident, a Uy a'zo, a kabinet kotibi yoki a hokim davlatning. Yakuniy omil - senator shtati aholisi.[1][2][3][4]
Kongress o'rtalarida qasamyod qabul qilgan senatorlar (1928 yil noyabrda bo'lib o'tgan saylovda g'alaba qozonganidan keyin qasamyod qabul qilmagan oxirgi senatorgacha) ro'yxatning oxiriga raqamsiz keltirilgan.
Xizmat ko'rsatish shartlari
Sinf | Bir necha yil ichida tugaydigan senatorlarning xizmat ko'rsatish muddati |
---|---|
1-sinf | 1929 yilda tugaydigan senatorlarning xizmat ko'rsatish muddati[5] |
2-sinf | 1931 yilda tugaydigan senatorlarning xizmat ko'rsatish muddati[6] |
3-sinf | 1933 yilda tugaydigan senatorlarning xizmat ko'rsatish muddati[7] |
AQSh Senatidagi stajlar ro'yxati
Rank | Senator (partiya-davlat) | Ish staji | Boshqa omillar |
---|---|---|---|
1 | Frensis E. Uorren (R -WY ) | 1895 yil 4 mart | |
2 | Furnifold M. Simmons (D. -Bosimining ko'tarilishi ) | 1901 yil 4 mart | |
3 | Li S. Overman (D. -Bosimining ko'tarilishi ) | 1903 yil 4 mart | Shimoliy Karolina aholisi bo'yicha 15-o'rin (1900) |
4 | Reed Smoot (R -UT ) | Yuta shtati 41-o'rinda (1900) | |
5 | Uilyam Borax (R -ID ) | 1907 yil 4 mart | |
6 | Uesli Jons (R -WA ) | 1909 yil 4 mart | Sobiq vakili |
7 | Ellison D. Smit (D. -SC ) | Janubiy Karolina aholisi bo'yicha 24-o'rin (1900) | |
8 | Dunkan U. Fletcher (D. -FL ) | Florida aholisi bo'yicha 33-o'rin (1900) | |
9 | Klod A. Suonson (D. -VA ) | 1910 yil 1-avgust | |
10 | Jorj P. Maklin (R -KT ) | 1911 yil 4 mart | Sobiq gubernator |
11 | Jeyms A. Rid (D. -MO ) | ||
12 | Genri F. Ashurst (D. -AZ ) | 1912 yil 2-aprel[8] | |
13 | Key Pittman (D. -NV ) | 1913 yil 29-yanvar | |
14 | Morris Sheppard (D. -TX ) | 1913 yil 3-fevral | |
15 | Jozef E. Ransdell (D. -LA ) | 1913 yil 4 mart | Sobiq vakili (14 yosh) |
16 | Jozef Robinson (R -AR ) | Sobiq vakili (10 yil), sobiq gubernator | |
17 | Jorj V. Norris (R -NE ) | Sobiq vakili (10 yil) | |
18 | Tomas J. Uolsh (D. -MT ) | ||
19 | Charlz Kurtis (R -KS ) [9] | 1915 yil 4-mart | |
20 | Jeyms Uotson (R -IN ) | 1916 yil 8-noyabr | |
21 | Kennet Makkellar (D. -TN ) | 1917 yil 4 mart | Sobiq vakili (6 yil) |
22 | Uilyam X. King (D. -UT ) | Sobiq vakili (3 yil) | |
23 | Piter Gerri (D. -RI ) | Sobiq vakili (2 yil) | |
24 | Park Trammell (D. -FL ) | Sobiq gubernator, Florida aholisi bo'yicha 33-o'rin (1910) | |
25 | Jon B. Kendrik (D. -WY ) | Sobiq gubernator, Vayoming aholisi bo'yicha 47-o'rin (1910) | |
26 | Frederik Xeyl (R -ME ) | Meyn aholisi bo'yicha 34-o'rin (1910) | |
27 | Andrieus Jons (D. -NM ) [10] | Nyu-Meksiko aholisi bo'yicha 43-o'rin (1910) | |
28 | Xiram Jonson (R -CA ) | 1917 yil 16-mart | |
29 | Jorj H. Muso (R -NH ) | 1918 yil 6-noyabr | |
30 | Charlz L. Maknari (R -Yoki ) | 1918 yil 18-dekabr | |
31 | Artur Kapper (R -KS ) | 1919 yil 4 mart | Sobiq gubernator, Kanzas aholisi bo'yicha 22-o'rin (1910) |
32 | Genri V.Keys (R -NH ) | Sobiq gubernator, Nyu-Xempshir aholisi bo'yicha 39-o'rin (1910) | |
33 | Uilyam J. Xarris (D. -GA ) | Gruziya aholisi bo'yicha 10-o'rin (1910) | |
34 | Lourens C. Fipps (R -CO ) | Kolorado 32-sonli aholi (1910) | |
35 | Pat Xarrison (D. -XONIM ) | 1919 yil 5 mart | Sobiq vakili |
36 | Walter E. Edge (R -NJ ) | 1919 yil 19-may | Sobiq gubernator, Nyu-Jersi aholisi bo'yicha 11-o'rin (1910) |
37 | Carter Glass (D. -VA ) | 1920 yil 2 fevral | |
38 | Jeyms Tomas Xeflin (D. -AL ) | 1920 yil 2-noyabr | |
39 | Frank B. Uillis (R -OH )[11] | 1921 yil 14-yanvar | |
40 | Frank R. Guding (R -ID ) [12] | 1921 yil 15-yanvar | |
41 | Thaddeus H. Caraway (D. -AR ) | 1921 yil 4 mart | Sobiq vakili |
42 | Piter Norbek (R -SD ) | Sobiq gubernator, Janubiy Dakota aholisi bo'yicha 37-chi (1920) | |
43 | Samuel M. Shortridge (R -CA ) | Kaliforniya aholisi bo'yicha 8-o'rin (1920) | |
44 | Edvin S. Brussard (D. -LA ) | Luiziana aholisi bo'yicha 22-o'rin (1920) | |
45 | Tasker Oddie (R -NV ) | Nevada aholisi bo'yicha 48-chi (1920) | |
46 | Devid A. Rid (R -PA ) | 1922 yil 8-avgust | |
47 | Tomas F. Bayard, kichik (D. -DE ) | 1922 yil 7-noyabr | |
48 | Valter F. Jorj (D. -GA ) | 1922 yil 22-noyabr | |
49 | Jeyms Kuzens (R -MI ) | 1922 yil 29-noyabr | |
50 | Frank L. Grin (R -VT ) | 1923 yil 4-mart | Sobiq vakili (11 yil) |
51 | Shimoliy Fess (R -OH ) | Sobiq vakili (10 yil), Ogayo shtati aholisi bo'yicha 4-o'rin (1920) | |
52 | Gubert D. Stivens (D. -XONIM ) | Sobiq vakili (10 yil), Missisipi aholisi bo'yicha 23-o'rin (1920) | |
53 | Metyu M. Nili (D. -WV ) | Sobiq vakili (8 yil) | |
54 | Klarens Dill (D. -WA ) | Sobiq vakili (4 yil) | |
55 | Vudbridj Ferris (D. -MI ) [13] | Sobiq gubernator, Michigan shtati aholisi bo'yicha 7-o'rin (1920) | |
56 | Edvard I. Edvards (D. -NJ ) | Sobiq gubernator, Nyu-Jersi aholisi bo'yicha 10-o'rin (1920) | |
57 | Lin Frazier (R -ND ) | Sobiq gubernator, Shimoliy Dakota aholisi bo'yicha 36-o'rin (1920) | |
58 | Royal S. Copeland (D. -Nyu-York ) | Nyu-York aholisi bo'yicha 1-o'rin (1920) | |
59 | Earl B. Mayfield (D. -TX ) | Aholisi soni bo'yicha Texas 5-chi (1920) | |
60 | Henrik Shipstead (FL -MN ) | Minnesota shtati aholisi bo'yicha 17-o'rin (1920) | |
61 | Uilyam C. Bryus (D. -Tibbiyot fanlari doktori ) | Merilend aholisi bo'yicha 28-o'rin (1920) | |
62 | Robert B. Xauell (R -NE ) | Aholisi bo'yicha Nebraska 31-o'rin (1920) | |
63 | Burton K. Uiler (D. -MT ) | Montana aholisi bo'yicha 39-o'rin (1920) | |
64 | Porter H. Deyl (R -VT ) | 1923 yil 7-noyabr | |
65 | Jessi H. Metkalf (R -RI ) | 1924 yil 4-noyabr | |
66 | Xiram Bingem (R -KT ) | 1924 yil 17-dekabr | |
67 | Charlz S.Dinen (R -Il ) | 1925 yil 26-fevral | |
68 | Coleman du Pont (R -DE ) [14] | 1925 yil 4 mart | Ilgari senator |
69 | Frederik H. Gillett (R -MA ) | Sobiq vakili (32 yosh) | |
70 | Tomas D. Shall (R -MN ) | Sobiq vakili (10 yil) | |
71 | Coleman L. Blease (R -SC ) | Sobiq gubernator, Janubiy Karolina aholisi bo'yicha 26-o'rin (1920) | |
72 | Uilyam Makmaster (R -SD ) | Sobiq gubernator, Janubiy Dakota aholisi bo'yicha 37-chi (1920) | |
73 | Frederik Sackett (R -KY ) | Kentukki aholisi bo'yicha 15-o'rin (1920) | |
74 | Lourens Tayson (R -TN ) | Tennessi 19-sonli aholi (1920) | |
75 | Uilyam B. Pin (R -OK ) | Oklaxoma aholisi bo'yicha 21-o'rin (1920) | |
76 | Yigit D. Goff (R -WV ) | G'arbiy Virjiniya aholisi bo'yicha 27-o'rin (1920) | |
77 | Sem G. Bratton (D. -NM ) | Nyu-Meksiko` aholisi bo'yicha 43-o'rin (1920) | |
78 | Robert M. La Follette, kichik (R -WI ) | 1925 yil 30 sentyabr | |
79 | Artur Robinson (R -IN ) | 1925 yil 20 oktyabr | |
80 | Jerald Nay (R -ND ) | 1925 yil 14-noyabr | |
81 | Daniel F. Stek (D. -IA ) | 1926 yil 12-aprel | |
82 | Artur R.Guld (R -ME ) | 1926 yil 30-noyabr | |
83 | Devid I. Uolsh (D. -MA ) | 1926 yil 6-dekabr | Ilgari senator |
84 | Garri B. Xeys (D. -MO ) | Sobiq vakili | |
85 | Smit V. Brukxart (R -IA ) | 1927 yil 4 mart | Ilgari senator |
86 | Uilyam S. Vare (R -PA ) | Sobiq vakili (15 yosh), Pensilvaniya aholisi bo'yicha 2-o'rin (1920) | |
87 | Karl Xeyden (D. -AZ ) | Sobiq vakili (15 yosh), Arizona aholisi bo'yicha 45-o'rin (1920) | |
88 | Alben V. Barkli (D. -KY ) | Sobiq vakili (14 yosh) | |
89 | Elmer Tomas (D. -OK ) | Sobiq vakili (4 yil), Oklaxoma aholisi bo'yicha 21-o'rin (1920) | |
90 | Millard Tydings (D. -Tibbiyot fanlari doktori ) | Sobiq vakili (4 yil), Merilend aholisi bo'yicha 28-o'rin (1920) | |
91 | Jon J. Bleyn (R -WI ) | Sobiq gubernator | |
92 | Robert F. Vagner (D. -Nyu-York ) | Nyu-York aholisi bo'yicha 1-o'rin (1920) | |
93 | Ugo Blek (D. -AL ) | Alabama aholisi bo'yicha 18-o'rin (1920) | |
94 | Charlz Voterman (R -CO ) | Kolorado aholisi bo'yicha 33-o'rin (1920) | |
95 | Frederik Shtayver (R -Yoki ) | Oregon shtati aholisi bo'yicha 34-o'rin (1920) | |
— | Bronsonni kesish (R -NM ) [15] | 1927 yil 29-dekabr | |
— | Artur X. Vandenberg (R -MI ) | 1928 yil 31 mart | |
— | Cyrus Locher (D. -OH ) [16] | 1928 yil 28-aprel | |
— | Jon Tomas (R -ID ) | 1928 yil 30-iyun | |
96 | Otis F. Glenn (R -Il ) | 1928 yil 3-dekabr | |
— | Oktaviano Larrazolo (R -NM ) | 1928 yil 7-dekabr | |
— | Daniel Xastings (R -DE ) | 1928 yil 10-dekabr | |
— | Teodor E. Berton (R -OH ) | 1928 yil 15-dekabr |
Shuningdek qarang
- Amerika Qo'shma Shtatlarining 70-kongressi
- Yoshi bo'yicha 70-Kongressdagi Amerika Qo'shma Shtatlari Vakillar Palatasi a'zolarining ro'yxati
Izohlar
- ^ Amerika Qo'shma Shtatlari senatorlarining xronologik ro'yxati 1789 yildan hozirgi kungacha, www.Senate.gov orqali
- ^ 1901 yil AQShning aholini ro'yxatga olish to'g'risidagi hisoboti 1900 ta aholini ro'yxatga olish natijalarini o'z ichiga oladi
- ^ 1911 AQSh aholisini ro'yxatga olish to'g'risidagi hisobot 1910 yilgi aholini ro'yxatga olish natijalarini o'z ichiga oladi
- ^ 1921 yilgi AQSh aholisini ro'yxatga olish to'g'risidagi hisobot 1920 yilgi aholini ro'yxatga olish natijalarini o'z ichiga oladi
- ^ 1929 yilda tugaydigan senatorlarning xizmat ko'rsatish muddati.
- ^ 1931 yilda tugaydigan senatorlarning xizmat ko'rsatish muddati.
- ^ 1933 yilda tugaydigan senatorlarning xizmat ko'rsatish muddati.
- ^ Ish staji qasamyod emas, balki maxsus saylovga to'g'ri keladi.
- ^ Senator Kurtis 1929 yil 3 martda iste'foga chiqdi Amerika Qo'shma Shtatlarining vitse-prezidenti
- ^ Senator Jons 1927 yil 20-dekabrda vafot etdi
- ^ Senator Uillis 1928 yil 30 martda vafot etdi
- ^ Senator Guding 1928 yil 24 iyunda vafot etdi
- ^ Senator Ferris 1928 yil 23 martda vafot etdi
- ^ Senator du Pont 1928 yil 9-dekabrda iste'foga chiqdi
- ^ Senator Kutting 1928 yil 6-dekabrda iste'foga chiqdi
- ^ Senator Loker 1928 yil 14 dekabrda iste'foga chiqdi