Netbol 2010 yilgi Hamdo'stlik o'yinlarida - Netball at the 2010 Commonwealth Games
Netbol 2010 yilgi Hamdo'stlik o'yinlarida | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Joy | Dehli, Hindiston | ||||||
Sanalar | 3 - 14 oktyabr 2010 yil | ||||||
Medalchilar | |||||||
| |||||||
Netbol da bahs qilingan 17 sport turlaridan biri edi Hamdo'stlik o'yinlari Dehlida. Netbol - Hamdo'stlik o'yinlarida ayollar uchun asosiy sport turi va 2010 yilda faqat ayollar uchun mo'ljallangan dasturdagi uchta tadbirdan biri (qolgan ikkitasi badiiy gimnastika va sinxron suzish). Hamdo'stlik o'yinlarida netbol xalqaro netbolda eng yaxshi voqealardan biri bo'lib, 2010 yilgi musobaqa to'rtinchi marta ushbu o'yinda bahslarga qo'shilgan edi. Uchrashuvlar o'rtasida bo'lib o'tdi 4-14 oktyabr da Thyagaraj sport majmuasi.
O'n ikki ishtirokchi millat ikkita hovuzga bo'lingan. Dastlabki uchrashuvlardan so'ng Avstraliya va Yamayka A havuzidan medallar pley-off bosqichiga yo'l olishdi, Yangi Zelandiya va Angliya B hovuzidan ko'tarilishdi. Ushbu musobaqaning bronza medalini bronza medali pley-offda Yamaykani mag'lub etgan Angliya qo'lga kiritdi. Oltin medal uchun bahs Avstraliya va Yangi Zelandiya o'rtasida kechdi. Qo'shimcha vaqtga o'tib, Yangi Zelandiya Avstraliyani 66-64 hisobida mag'lubiyatga uchratib, oltin medalni qo'lga kiritdi. Final 84 daqiqa davom etdi, bu eng uzun rasmiy o'yin.
Umumiy nuqtai
Ishtirok etuvchi xalqlar
2010 yilgi Hamdo'stlik o'yinlarida netbol bo'yicha o'n ikki mamlakat ishtirok etdi:
- Hindiston O'yinlarni qabul qiluvchi davlat sifatida kiritildi;
- Dan eng yaxshi olti jamoa IFNA World Rankings avtomatik ravishda malakali;
- Qolgan beshta jamoa mintaqaviy saralash turnirlari orqali tanlab olindi.[1][2]
Formatlash
O'n ikki ishtirokchi millat oltita jamoadan iborat ikkita hovuzga bo'lingan. Har bir hovuz ichida jamoalar a-da bir marta o'ynashadi dumaloq robin, oxirida har bir hovuzdan eng yaxshi ikkita jamoa medallar pley-offiga yo'l oldi; qolgan jamoalar tasniflash bahslarida bellashdilar. Medallar pley-off o'yinlarining birinchi kunida har bir hovuzning eng yaxshi jamoasi raqib hovuzidan ikkinchi tarkib bilan o'ynadi. Ushbu uchrashuvlarning g'oliblari oltin medal uchun bahsni, mag'lub bo'lgan jamoalar bronza medali uchun bahs olib borishdi. Oltin medal uchun bahs 2010 yilgi O'yinlardagi so'nggi medallar uchun bo'lishi kerak edi.
Umpires
|
|
|
Joy
Barcha o'yinlar maydonda bo'lib o'tdi Thyagaraj sport majmuasi Nyu-Dehlida. Yangi qurilgan joyda a o'tiradigan joy 4,494 dan. Muassasa tarkibida bitta chinor-yog'och o'yin maydonchasi va ikkita mashg'ulot korti mavjud.
Dastlabki bosqich
Hovuz A
Pos | Jamoa | Pld | V | D. | L | GF | GA | G% | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Avstraliya | 5 | 5 | 0 | 0 | 385 | 172 | 223.8 | 10 |
2 | Yamayka | 5 | 4 | 0 | 1 | 362 | 217 | 166.8 | 8 |
3 | Malavi | 5 | 3 | 0 | 2 | 293 | 262 | 111.8 | 6 |
4 | Trinidad va Tobago | 5 | 2 | 0 | 3 | 249 | 275 | 90.5 | 4 |
5 | Samoa | 5 | 1 | 0 | 4 | 246 | 291 | 84.5 | 2 |
6 | Hindiston | 5 | 0 | 0 | 5 | 123 | 441 | 27.9 | 0 |
- Maqsad foizi (G%) = 100 × GF/GA. Bir kasrgacha aniq.
- Taniqli jamoalar medallar pley-offiga yo'l olishdi; boshqa jamoalar tasniflash o'yinlarini o'tkazdilar.
4-oktabr, dushanba 09:30 (IST ) | Hisobot | Avstraliya | 76 – 39 | Samoa | Thyagaraj sport majmuasi Davomat: 58[3] Umpires: Amanda Nottingem, Silvestr Kempbell Zaxira hakami: Anne Abraitis | |
Koks 19/22 (86%) McMahon 15/17 (88%) Medxerst 17/17 (100%) Pratli 25/27 (93%) | Faasavalu 13/24 (54%) Fuimaono 9/9 (100%) Langi 17/21 (81%) |
4-oktabr, dushanba 17:00 (IST ) | Hisobot | Yamayka | 75 – 36 | Trinidad va Tobago | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Judit Groves, Sharon Kelli Zaxira hakami: Bobbi Braun | |
R. Ayken 37/43 (86%) Forbes 11/13 (85%) Fowler 20/23 (87%) Griffits 7/11 (64%) | Barker 3/3 (100%) Kuper 9/13 (69%) Uilson 24/30 (80%) |
5-oktabr, seshanba 11:30 (IST ) | Hisobot | Yamayka | 71 – 48 | Malavi | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Enni Kloppers, Joel Yang Strong Zaxira hakami: Rachael Ayre | |
R. Ayken 10/11 (91%) Forbes 9/10 (90%) Fowler 47/53 (89%) Griffits 4/5 (80%) | Kumwenda 31/38 (82%) Vay 17/23 (74%) |
5-oktabr, seshanba 17:00 (IST ) | Hisobot | Avstraliya | 113 – 18 | Hindiston | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Jonathan Bredin, Dalton Xinds Zaxira hakami: Judit Groves | |
Koks 27/28 (96%) McMahon 22/23 (96%) Medxerst 25/26 (96%) Pratli 39/42 (93%) | H. Kaur 6/10 (60%) K. Kaur 7/8 (88%) Tehlan 5/5 (100%) |
6-oktabr, chorshanba 11:30 (IST ) | Hisobot | Malavi | 82 – 26 | Hindiston | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Gari Burgess, Bobbi Braun Zaxira hakami: Dalton Xindlar | |
Kumwenda 47/53 (89%) Magombo 12/15 (80%) Simtou 6/7 (86%) Vay 17/21 (81%) | Bajaj 4/4 (100%) H. Kaur 5/9 (56%) K. Kaur 17/19 (89%) |
6-oktabr, chorshanba 15:00 (IST ) | Hisobot | Samoa | 51 – 52 | Trinidad va Tobago | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Pola Fergyuson, Amanda Nottingem Zaxira hakami: Rachael Ayre | |
Faasavalu 9/14 (64%) Fuimaono 11/15 (73%) Langi 31/36 (86%) | Kuper 26/29 (90%) Uilson 26/30 (87%) |
7 oktyabr, payshanba 11:30 (IST ) | Hisobot | Trinidad va Tobago | 77 – 26 | Hindiston | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Anne Abraitis, Silvestr Kempbell Zaxira hakami: Bobbi Braun | |
Barker 46/47 (98%) Kuper 16/18 (89%) Uolles 15/18 (83%) | Bajaj 10/13 (77%) H. Kaur 6/8 (75%) K. Kaur 4/8 (50%) Tehlan 6/8 (75%) |
7 oktyabr, payshanba 15:00 (IST ) | Hisobot | Avstraliya | 60 – 46 | Yamayka | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Amanda Nottingem, Judit Groves Zaxira hakami: Jonathan Bredin | |
McMahon 26/30 (87%) Medxerst 34/35 (97%) | R. Ayken 25/26 (96%) Forbes 12/17 (71%) Fowler 6/6 (100%) Griffits 3/4 (75%) |
8 oktyabr, juma 09:30 (IST ) | Hisobot | Samoa | 46 – 70 | Yamayka | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Rachael Ayre, Bobbi Braun Zaxira hakami: Gari Burgess | |
Chang 4/6 (67%) Faasavalu 6/9 (67%) Langi 36/44 (82%) | R. Ayken 50/54 (93%) Forbes 7/9 (78%) Fowler 13/15 (87%) |
8 oktyabr, juma 15:00 (IST ) | Hisobot | Malavi | 35 – 74 | Avstraliya | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Enni Kloppers, Jonatan Bredin Zaxira hakami: Dalton Xindlar | |
Kumwenda 21/26 (81%) Simtou 4/5 (80%) Vay 10/18 (56%) | Koks 38/43 (88%) Pratli 36/39 (92%) |
9 oktyabr shanba 11:30 (IST ) | Hisobot | Trinidad va Tobago | 50 – 61 | Malavi | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Amanda Nottingem, Gari Burgess Zaxira hakami: Enni Kloppers | |
Barker 7/7 (100%) Kuper 17/19 (89%) Uilson 26/30 (87%) | Kumwenda 37/42 (88%) Vay 24/27 (89%) |
9 oktyabr shanba 17:00 (IST ) | Hisobot | Hindiston | 26 – 69 | Samoa | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Sharon Kelli, Rachael Ayre Zaxira hakami: Judit Groves | |
Chaudari 3/6 (50%) H. Kaur 3/7 (43%) K. Kaur 14/19 (74%) Tehlan 6/9 (67%) | Chang 14/16 (88%) Faasavalu 9/12 (75%) Fuimaono 25/29 (86%) Langi 21/24 (88%) |
10-oktabr, yakshanba 11:00 (IST ) | Hisobot | Yamayka | 100 – 27 | Hindiston | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Amanda Nottingem, Paula Fergyuson Zaxira hakami: Rachael Ayre | |
R. Ayken 40/42 (95%) Forbes 13/14 (93%) Fowler 38/41 (93%) Griffits 9/12 (75%) | Chaudari 0/1 (0%) H. Kaur 8/12 (67%) Tehlan 19/23 (83%) |
10-oktabr, yakshanba 16:00 (IST ) | Hisobot | Malavi | 67 – 41 | Samoa | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Gari Burgess, Silvestr Kempbell Zaxira hakami: Pola Fergyuson | |
Kumwenda 52/55 (95%) Simtou 4/5 (80%) Vay 11/13 (85%) | Chang 4/6 (67%) Faasavalu 8/13 (62%) Fuimaono 17/19 (89%) Langi 12/14 (86%) |
10-oktabr, yakshanba 21:00 (IST ) | Hisobot | Avstraliya | 62 – 34 | Trinidad va Tobago | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Enni Kloppers, Jonatan Bredin Zaxira hakami: Gari Burgess | |
Koks 15/22 (68%) McMahon 18/24 (75%) Medxerst 12/12 (100%) Pratli 17/21 (81%) | Barker 16/17 (94%) Kuper 2/4 (50%) Uilson 16/22 (73%) |
B hovuz
Pos | Jamoa | Pld | V | D. | L | GF | GA | G% | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Yangi Zelandiya | 5 | 5 | 0 | 0 | 403 | 137 | 294.2 | 10 |
2 | Angliya | 5 | 4 | 0 | 1 | 346 | 167 | 207.2 | 8 |
3 | Janubiy Afrika | 5 | 3 | 0 | 2 | 257 | 253 | 101.6 | 6 |
4 | Barbados | 5 | 2 | 0 | 3 | 206 | 338 | 60.9 | 4 |
5 | Kuk orollari | 5 | 1 | 0 | 4 | 203 | 359 | 56.5 | 2 |
6 | Papua-Yangi Gvineya | 5 | 0 | 0 | 5 | 211 | 372 | 56.7 | 0 |
- Maqsad foizi (G%) = 100 × GF/GA. Bir kasrgacha aniq.
- Taniqli jamoalar medallar pley-offiga yo'l olishdi; boshqa jamoalar tasniflash o'yinlarini o'tkazdilar.
4-oktabr, dushanba 11:30 (IST ) | Hisobot | Papua-Yangi Gvineya | 21 – 102 | Yangi Zelandiya | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Gari Burgess, Pola Fergyuson Zaxira hakami: Joel Young Strong | |
Roberts 7/12 (58%) Rikis 12/23 (52%) Bolduin 2/4 (50%) | Van Deyk 33/35 (94%) Rasmussen 15/16 (94%) Tutaia 33/43 (77%) Wipiiti 21/29 (72%) |
4-oktabr, dushanba 15:00 (IST ) | Hisobot | Angliya | 81 – 20 | Barbados | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Dalton Xinds, Rachael Ayre Zaxira hakami: Jonathan Bredin | |
Kuki 26/30 (87%) Xarten 35/42 (83%) Braunfild 15/18 (83%) Dann 5/9 (56%) | Piggot 7/15 (47%) Braun 6/9 (67%) Episkop 5/7 (71%) Blackman 2/2 (100%) |
5-oktabr, seshanba 09:30 (IST ) | Hisobot | Janubiy Afrika | 36 – 54 | Angliya | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Bobbi Braun, Sharon Kelli Zaxira hakami: Amanda Nottingem | |
Bootha 13/22 (59%) Gumede 23/28 (82%) | Braunfild 13/14 (93%) Kuki 14/17 (82%) Dann 5/6 (83%) Xarten 22/28 (79%) |
5-oktabr, seshanba 15:00 (IST ) | Hisobot | Yangi Zelandiya | 87 – 24 | Kuk orollari | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Anne Abraitis, Silvestr Kempbell Zaxira hakami: Gari Burgess | |
Van Deyk 37/39 (95%) Tutaia 30/34 (88%) Rasmussen 6/8 (75%) Wipiiti 14/21 (67%) | PK Te Huna 7/10 (70%) Jorj 17/27 (63%) |
6-oktabr, chorshanba 09:30 (IST ) | Hisobot | Kuk orollari | 46 – 60 | Barbados | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Enni Kloppers, Anne Abraitis Zaxira hakami: Silvestr Kempbell | |
Jorj 21/28 (75%) PK Te Huna 20/26 (77%) Tuitupou 5/6 (83%) | Episkop 48/49 (98%) Piggot 12/18 (67%) |
6-oktabr, chorshanba 17:00 (IST ) | Hisobot | Papua-Yangi Gvineya | 46 – 60 | Janubiy Afrika | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Jonathan Bredin, Joel Young Strong Zaxira hakami: Judit Groves | |
Rikis 32/41 (78%) Roberts 14/21 (67%) | Bootha 21/26 (81%) Gumede 24/27 (89%) Xoltshauzen 7/10 (70%) Markgraaff 8/15 (53%) |
7 oktyabr, payshanba 09:30 (IST ) | Hisobot | Yangi Zelandiya | 47 – 41 | Angliya | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Sharon Kelli, Rachael Ayre Zaxira hakami: Pola Fergyuson | |
Tutaia 16/23 (70%) van Deyk 31/34 (91%) | Kuki 22/26 (85%) Xarten 19/27 (70%) |
7 oktyabr, payshanba 17:00 (IST ) | Hisobot | Barbados | 61 – 55 | Papua-Yangi Gvineya | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Dalton Xinds, Gari Burgess Zaxira hakami: Enni Kloppers | |
Episkop 39/45 (87%) Piggot 22/28 (79%) | Bolduin 19/23 (83%) Rikis 26/30 (87%) Roberts 10/13 (77%) |
8 oktyabr, juma 11:30 (IST ) | Hisobot | Janubiy Afrika | 29 – 70 | Yangi Zelandiya | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Judit Groves, Pola Fergyuson Zaxira hakami: Sharon Kelli | |
Gumede 23/28 (82%) Markgraaff 6/11 (55%) | Rasmussen 21/35 (60%) Wipiiti 49/57 (86%) |
8 oktyabr, juma 17:00 (IST ) | Hisobot | Angliya | 81 – 33 | Kuk orollari | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Djoel Yang Strong, Silvestr Kempbell Zaxira hakami: Amanda Nottingem | |
Braunfild 35/39 (90%) Kuki 25/27 (93%) Dann 21/27 (78%) | Jorj 17/27 (63%) PK Te Huna 16/24 (67%) |
9 oktyabr shanba 09:30 (IST ) | Hisobot | Barbados | 43 – 59 | Janubiy Afrika | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Jonathan Bredin, Bobbi Braun Zaxira hakami: Anne Abraitis | |
Blackman 2/5 (40%) Episkop 28/33 (85%) Piggot 13/15 (87%) | Gumede 42/49 (86%) Markgraaff 17/24 (71%) |
9 oktyabr shanba 15:00 (IST ) | Hisobot | Kuk orollari | 60 – 58 | Papua-Yangi Gvineya | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Dalton Xinds, Paula Fergyuson Zaxira hakami: Joel Young Strong | |
PK Te Huna 23/26 (88%) Tuitupou 37/45 (82%) | Bolduin 7/9 (78%) Rikis 43/48 (90%) Roberts 8/8 (100%) |
10-oktabr, yakshanba 09:00 (IST ) | Hisobot | Angliya | 89 – 31 | Papua-Yangi Gvineya | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Joel Young Strong, Bobbi Brown Zaxira hakami: Silvestr Kempbell | |
Braunfild 30/33 (91%) Kuki 21/27 (78%) Dann 26/33 (79%) Xarten 12/15 (80%) | Bolduin 12/20 (60%) Rikis 15/17 (88%) Roberts 4/6 (67%) |
10-oktabr, yakshanba 14:00 (IST ) | Hisobot | Yangi Zelandiya | 97 – 22 | Barbados | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Anne Abraitis, Sharon Kelly Zaxira hakami: Joel Young Strong | |
Rasmussen 18/22 (82%) Tutaia 22/25 (88%) van Deyk 41/45 (91%) Wipiiti 16/18 (89%) | Episkop 5/6 (83%) Braun 7/10 (70%) Piggot 10/12 (83%) |
10-oktabr, yakshanba 19:00 (IST ) | Hisobot | Janubiy Afrika | 73 – 40 | Kuk orollari | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Judit Groves, Dalton Xindlar Zaxira hakami: Sharon Kelli | |
Bootha 16/23 (70%) Gumede 53/64 (83%) Xoltshauzen 4/6 (67%) | Jorj 4/5 (80%) PK Te Huna 15/20 (75%) Tuitupou 21/28 (75%) |
Tasniflash o'yinlari
11 oktyabr, dushanba 09:30 (IST ) | Hisobot | Janubiy Afrika | 47 – 59 | Malavi | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Jonathan Bredin, Paula Ferguson Zaxira hakami: Amanda Nottingem | |
Bootha 11/15 (73%) Gumede 36/39 (92%) | Kumwenda 37/38 (97%) Vay 22/23 (96%) |
11 oktyabr, dushanba 11:30 (IST ) | Hisobot | Barbados | 60 – 59 | Trinidad va Tobago | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Rachael Ayre, Judith Groves Zaxira hakami: Sharon Kelli | |
Episkop 44/52 (85%) Braun 6/7 (86%) Piggot 10/12 (83%) | Barker 6/7 (86%) Kuper 20/24 (83%) Uilson 33/35 (94%) |
11 oktyabr, dushanba 15:00 (IST ) | Hisobot | Kuk orollari | 43 – 68 | Samoa | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Dalton Xinds, Bobbi Braun Zaxira hakami: Silvestr Kempbell | |
Davida 5/7 (71%) Jorj 8/10 (80%) PK Te Huna 17/22 (77%) Tuitupou 13/16 (81%) | Chang 8/10 (80%) Faasavalu 3/5 (60%) Fuimaono 15/19 (79%) Langi 42/49 (86%) |
11 oktyabr, dushanba 17:00 (IST ) | Hisobot | Papua-Yangi Gvineya | 78 – 41 | Hindiston | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Joel Young Strong, Anne Abraitis Zaxira hakami: Enni Kloppers | |
Rikis 44/47 (94%) Roberts 34/39 (87%) | Bajaj 18/22 (82%) H. Kaur 1/1 (100%) Tehlan 22/26 (85%) |
Medal pley-off bosqichi
Yarim final | Oltin medallar bahsi | |||||
Avstraliya | 51 | |||||
Angliya | 45 | |||||
Avstraliya | 64 | |||||
Yangi Zelandiya | 66 | |||||
Yangi Zelandiya | 59 | |||||
Yamayka | 43 | |||||
Bronza medali | ||||||
Angliya | 70 | |||||
Yamayka | 47 |
12-oktabr, seshanba 13:00 (IST ) | Hisobot | Avstraliya | 51 – 45 | Angliya | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Silvestr Kempbell, Amanda Nottingem Zaxira hakami: Jonathan Bredin | |
McMahon 20/23 (87%) Medxerst 31/33 (94%) | Braunfild 4/5 (80%) Kuki 23/23 (100%) Xarten 18/25 (72%) |
12-oktabr, seshanba 15:00 (IST ) | Hisobot | Yangi Zelandiya | 59 – 43 | Yamayka | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Gari Burgess, Sharon Kelli Zaxira hakami: Pola Fergyuson | |
Tutaia 27/36 (75%) van Deyk 32/32 (100%) | R. Ayken 36/44 (82%) Forbes 4/8 (50%) Fowler 3/4 (75%) |
14 oktyabr, payshanba 11:30 (IST ) | Hisobot | Angliya | 70 – 47 | Yamayka | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Sharon Kelli, Amanda Nottingem Zaxira hakami: Pola Fergyuson | |
Braunfild 31/34 (91%) Kuki 33/39 (85%) Xarten 6/9 (67%) | R. Ayken 23/26 (88%) Forbes 24/26 (92%) |
2010 yil 14 oktyabr, payshanba 13:30 (IST ) | Hisobot | Avstraliya | 64 – 66 | Yangi Zelandiya | Thyagaraj sport majmuasi Umpires: Gari Burgess, Silvestr Kempbell Zaxira hakami: Judit Groves | |
Koks 20/26 (77%) McMahon 30/34 (88%) Medxerst 14/18 (78%) | Tutaia 41/50 (82%) van Deyk 25/29 (86%) |
Yakuniy jadval
|
Medalchilar
Hamdo'stlik chempionlari |
---|
Yangi Zelandiya Ikkinchi sarlavha |
Adabiyotlar
- ^ ABC Sport (2010 yil 20 sentyabr). "Hamdo'stlik o'yinlarining xususiyatlari: Netbol". Olingan 24 sentyabr 2010.
- ^ Xalqaro netbol assotsiatsiyalari federatsiyasi (2010 yil 15 aprel). "Dehli jamoalari va jadvali tasdiqlandi". Arxivlandi asl nusxasi 2010 yil 29 sentyabrda. Olingan 20 aprel 2010.
- ^ AAP (2010 yil 4 oktyabr). "Muxlislardan ko'proq gol - Avstraliya 76, tomoshabinlar 58". Sidney Morning Herald. Olingan 4 oktyabr 2010.