Gretsiya 1980 yilgi yozgi Olimpiya o'yinlarida - Greece at the 1980 Summer Olympics
Gretsiya 1980 yil yozgi Olimpiya o'yinlari | |
---|---|
XOQ kodi | GRE |
MOQ | Yunoniston Olimpiya qo'mitasi |
Veb-sayt | www |
yilda Moskva | |
Raqobatchilar | 43 (40 erkak / 3 ayol) |
Bayroq ko'taruvchi | Ilias Xatsipavlis |
Medallar 22-o'rinni egalladi |
|
Yozgi Olimpiada o'yinlari (umumiy nuqtai ) | |
Boshqa tegishli ko'rinishlar | |
1906 Interkalatsiyalangan o'yinlar |
Gretsiya da raqobatlashdi 1980 yil yozgi Olimpiya o'yinlari yilda Moskva, SSSR. Yunoniston sportchilari har birida qatnashishdi Yozgi Olimpiya o'yinlari. Har Yozgi O'yinlarda qatnashgan to'rt millatning (boshqalar ham bor) Avstraliya, Buyuk Britaniya va Shveytsariya ), Gretsiya Moskvada o'z milliy bayrog'i ostida qatnashgan yagona davlat edi, chunki qolgan uch va boshqa bir necha davlatlar Olimpiya bayrog'i ostida musobaqalashdilar (Yangi Zelandiya bayrog'ini ko'tarib Yangi Zelandiya Olimpiya va Hamdo'stlik o'yinlari assotsiatsiyasi ) SSSRning ishtirokiga norozilik sifatida Afg'onistonda fuqarolar urushi.
Medalchilar
Oltin
- Stelios Mygiakis - Kurash, yunon-rum bo'yicha eng engil vaznda erkaklar
Bronza
- Georgios Xatziioannidis - Kurash, erkin vazn toifasida erkaklar
- Tasos Buduris, Tasos Gavrilis va Aristidis Rapanakis - Yelkanli suzish, erkaklar yakka jamoaviy musobaqasi
Voqealar bo'yicha natijalar
Yengil atletika
Erkaklar 100 metrga
- Issiqlik - 10.70
- Chorak final - 10.62 (→ oldinga chiqmadi)
Erkaklar 200 metrga
- Issiqlik - 21.98 (→ ilgari surilmagan)
Erkaklar marafoni
- Final - 2:18:02 (→ 20-o'rin)
Erkaklar uchun 20 km yurish
- Final - 1:36: 53.4 (→ 15-o'rin)
Erkaklar uchun 50 km yurish
- Final - 4:24:36 (→ 12-o'rin)
Erkaklar uchun uzunlikka sakrash
- Malaka - 7,74 m (→ ilgari surilmagan)
Ayollarning uzunlikka sakrashi
- Saralash bosqichi - 6,37 m (→ oldinga chiqmadi, 15-o'rin)
Ayollarga nayza uloqtirish
- Malaka - hech qanday belgi yo'q (→ ilgari surilmagan)
Suv polosi
Erkaklar jamoaviy musobaqasi
- Dastlabki bosqich (A guruhi)
- Gollandiyaga adashganlar (7-8)
- Ruminiyaga yutqazdim (4-6)
- Vengriyaga yo'qolgan (5-8)
- Yakuniy bosqich (B guruhi)
- Mag'lubiyatga uchragan Shvetsiya (9-5)
- Mag'lub bo'lgan Bolgariya (6–4)
- Yo'qotilgan Avstraliyaga (2-4)
- Yo'qotilgan Italiya (3-4)
- Ruminiyaga yo'qolgan (8–11) → 10-o'rin
- Jamoa ro'yxati
Og'ir atletika
Og'ir vazn (100-110 kg)
Bir vaznli vazn (–56 kg)
Og'ir vazn (–52 kg)
O'rta og'ir vazn (82,5-90 kg)
Engil vazn (60-67,5 kg)
Kurash
Yunon-rim yengil-og'ir vazn (82-90 kg)
Yunon-rim og'ir vazn (90-100 kg)
Yunon-rim yarim vazn (48-52 kg)
Erkin erkin vazn (57-62 kg)
- Georgios Xatziioannidis - Bronza medali
Yunon-rim yarim engil vazn (57-62 kg)
- Stelios Mygiakis - Oltin medal
Yelkanlar
Uch qo'lli Keelboat
- Aristidis Rapanakis - Bronza medali
- Anastasios Gavrilis - Bronza medali
- Tasos Bountouris - Bronza medali
Bir qo'lli qayiq (Finn klassi)
Otish
Aralash skeyt
Aralash 50 metrli miltiq, moyil
Eshkak eshish
Coxless Pairs
Yagona chayqalishlar